In this lesson, students learn how to use two variables and two linear equations to solve a word problem. The problem involves determining the cost of a hat and a scarf based on the given information about how much two people spent on these items at a store. By defining the variables and using the addition method, the cost of a hat is found to be $13 and the cost of a scarf is found to be $17. The lesson concludes with a demonstration of how to check the answers to ensure that they make sense.
Shows how to solve a word problem using 2 variables and 2 linear equations.
More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com