System of 3 equations word problem

Sick of ads?‚Äč Sign up for MathVids Premium
Taught by YourMathGal
  • Currently 4.0/5 Stars.
8018 views | 1 rating
Part of video series
Meets NCTM Standards:
Lesson Description:

A word problem is solved using a system of 3 equations with 3 variables.

More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com

Questions answered by this video:
  • How do you set up and solve a word problem with 3 variables?
  • How do you solve a word problem using a system of 3 equations with 3 variables?
  • If at a store, Mary pays $34 for 2 pounds of apples, 1 pound of berries, and 4 pounds of cherries; Tom pays $35 for 3 pounds of apples, 2 pounds of berries, and 2 pounds of cherries; and Lee pays $49 for 5 pounds of apples, 3 pounds of berries, and 2 pounds of cherries; what is the price per pound for apples, for berries, and for cherries?
  • How can you use the elimination / addition method to solve a word problem involving a system of 3 equations in 3 variables?
  • How can you check your solution to a system of 3 equations word problem?
  • Staff Review

    • Currently 4.0/5 Stars.
    This video does a great job of setting up a system of 3 equations in 3 variables from a word problem and shows every step involved in solving the system of 3 equations. This type of problem can be pretty involved, and this lesson shows very clearly how to complete each step. If you want to learn better how to solve a system of 3 equations using substitution or elimination, watch the other videos in this lesson series.