Value Mixture #4 - 1 variable

Sick of ads?‚Äč Sign up for MathVids Premium
Taught by YourMathGal
  • Currently 4.0/5 Stars.
5838 views | 1 rating
Part of video series
Meets NCTM Standards:
Lesson Description:

Solves this value mixture problem using one variable: Tim wants to mix peanuts costing $1.90 per pound with raisins costing $1.20 per pound to make a 10 pound mixture costing $1.48 per pound. How many pounds of each should he use?

More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com

Questions answered by this video:
  • How do I solve value mixture problems?
  • Tim wants to mix peanuts costing $1.90 per pound with raisins costing $1.20 per pound to make a 10 pound mixture costing $1.48 per pound. How many pounds of each should he use?
  • Staff Review

    • Currently 4.0/5 Stars.
    In this lesson, the teacher does an example of solving a value mixture problem.