Value Mixture Problem 2

Sick of ads?‚Äč Sign up for MathVids Premium
Taught by YourMathGal
  • Currently 4.0/5 Stars.
5523 views | 1 rating
Part of video series
Meets NCTM Standards:
Lesson Summary:

In this lesson, we learn how to solve a value mixture problem by mixing popcorn costing $.80 per pound with caramel costing $2.40 per pound to create a mixture that costs $1.40 per pound. We set up an equation to find out how many pounds of caramel should be added to the mixture and after solving it, we find that we need three pounds of caramel. We also learn how to check our answer by comparing the cost of buying the ingredients separately to the cost of buying the mixture.

Lesson Description:

Mixture Problem solved on this video: A special treat is made by mixing 5 pounds of popcorn costing $.80 a pound with caramel costing $2.40 a pound. How many pounds of caramel are needed to make a mixture that costs $1.40 a pound?

More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com

Questions answered by this video:
  • How do you write and solve an equation to solve a mixture problem in Algebra?
  • If a special treat is made by mixing 5 pounds of popcorn costing $0.80 per pound with caramel costing $2.40 per pound, how many pounds of caramel are needed to make a mixture that costs $1.40 per pound?
  • How can you draw a picture to help you solve a mixture problem?
  • How do you solve the equation 80(5) + 240x = 140(x + 5)?
  • How do you check to make sure that your solution to a mixture problem is correct?
  • Staff Review

    • Currently 4.0/5 Stars.
    This video shows you the process of problem solving for a mixture problem in Algebra, drawing a picture of the situation, and writing out and solving an equation to solve the mixture problem. The explanation is very good and very complete.