Mixture Problem solved on this video: Tina wants to mix some blackberries that cost $2.75 a pound with 2 pounds of raspberries that cost $3.50 a pound to get a mixture that costs $3.25 a pound. How many blackberries should Tina buy?
More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com