This video shows how to solve the following mixture problem using algebra by writing a system of equations with 2 variables. Problem: Mia wants to make a punch by mixing some apple juice costing $2.25 per quart with cranberry juice costing $3.25 per quart. How many quarts of each should she use if she wants to make 100 quarts costing $2.50 per quart?
More free YouTube videos by Julie Harland are organized at http://yourmathgal.com